
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 10.75 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 350 kHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Output Power | 5 W |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
Stock: 190
Distributors
pcbx
Unit Price$6.90753
Ext.Price$6.90753
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.90753 | $6.90753 |
| 10 | $6.28199 | $62.81990 |
| 25 | $6.04276 | $151.06900 |
| 50 | $5.81270 | $290.63500 |
| 100 | $5.50987 | $550.98700 |
